Când turcii au cucerit Europa

În urmă cu 17 ani Galatasaray punea mâna pentru prima oară în istorie pe un trofeu european. A rămas de altfel și singurul club din Turcia care a reușit o asemenea performanță. Un motiv de mândrie și pentru noi, datorită prezenței în lot a celor doi români Gheorghe Hagi și Gheorghe Popescu. Poate e cam vag spus “prezenți în lot”, pentru că Hagi și Popescu au fost doi dintre cei mai buni jucători ai turcilor în acea campanie istorică. Triumful însă s-a datorat întregii echipe, Galatasaray având pe atunci o generație de excepție. Să ne amintim în următoarele rânduri cum au ajuns galben-roșii în ultimul act al competiției unde au trecut de Arsenal în urma executării loviturilor de departajare.

Drumul către finală:

Galatasaray își începe aventura europeană în preliminariile UCL, reușind să se califice în grupe după o dublă victorie cu Rapid Viena, 3-0 la Istanbul și 1-0 la Viena. Într-o grupă cu Chelsea, Hertha Berlin și AC Milan, CimBom termină pe locul 3, la doar un punct de ocupanta locului doi, obținând astfel permisul e a-și continua drumul pe bulevardele europene,  însă în Cupa UEFA. În șaisprezecimi Hagi et Co dau piept cu italienii de la Bologna. În prima manșă, pe Stadio Renato Dall’Ara, Giuseppe Signori deschide scorul pentru gazde, însă Hakan Sukur egalează cu 8 minute înainte de fluierul final, gol care avea să fie decisiv în economia calificării. În retur, formația turcă înscrie de două ori până la pauză, câștigând partida cu 2-1 și obținând astfel calificarea în faza următoare a competiției. Adversarul din optimi, Borussia Dortmund. Nemții nu mai erau echipa care triumfa în UCL, trecând printr-o perioadă de reconstrucție, dar chiar și așa aveau în componență nume importante precum Lehmann, Kohler, Herrlich, Ricken, Dede sau Fredi Bobic. Turcii fac însă o partidă memorabilă având-ul pe Hagi drept dirijor și tranșează calificarea încă din tur, Sukur și Hagi fiind marcatorii celor două goluri. Pe Ali Sami Yen partida se încheie cu scor alb, iar galben-rosii se califică în sferturi. Era deja o performanță, fotbalul turc nefiind încă pe cai foarte mari.

Urmează sferturile, spaniolii de la Mallorca, echipă care eliminase în fazele precedente pe Ajax cu 3-0 la general și pe Monaco, 4-2 la general. În componență camerunezul Lauren, Diego Tristan, Ibagaza, jucători cu care Mallorca terminase sezonul 98-99 pe locul 3 în La Liga, la doar două puncte de Real, ocupanta locului secund. Prima manșă tot în deplasare, tot cu noroc. Galata câștigă la scor, cu 4-1, marcatori Arif, Emre, Sukur și Okan, transformând returul din Turcia într-o partidă amicală. În fața propriilor suporteri formația CimBom nu putea dezamăgi și obține din nou victoria, scor 2-1. Galata e în careul de ași al Cupei UEFA alături de Arsenal, Lens și Leeds. Tragerea la sorți o scoate în cale pe Leeds un adversar extrem de dificil, care trecea printr-o perioadă bună. Din lot făceau parte câteva nume importante în fotbalul britanic, precum Nygel Martin, Woodgate, Kewell, Bowyer, Bakke sau Alan Smith. Galata trece de britanici în turul de pe Ali Sami Yen cu 2-0, rezultat perfect pentru accederea în finala de la Copenhaga. Pe legendarul Elland Road, Hagi deschide scorul din penalty, deschizând drumul către confruntarea cu Arsenal, cealaltă echipă calificată în actul final. Până la urmă partida se incheie nedecis, 2-2, celălalt gol al turcilor fiind înscris de golgheterul turcilor, Hakan Sukur.

Finala:

În ultimul act al competiției Galata urma să dea piept cu puternica formație engleză, Arsenal Londra. Tunarii aveau pe atunci în componență jucători care nu mai au nevoie de nicio prezentare, precum Henry, Bergkamp, Vieira, Overmars, Petit sau Adams. Echipa favorită era f poate întâmpla orice. De amintit că în prelungiri Hagi și-a lăsat coechipierii în inferioritate numerică, fiind eără îndoială reprezentanta Angliei. Echipa turcă s-a ridicat însă la nivelul adversarului și a reușit să reziste puternicei ofensive londoneze, ducând meciul în prelungiri, iar mai apoi la penalty-uri, acoloiăș bc bhyyh unoijiplunde seliminat, dar ce i se putea reproșa? A fost practic locomotiva echipei, a fost omul orchestra, omul căruia Galata îi datora enorm. La loviturile de departajare, elevii lui Fatih Terim au dovedit mai multă tărie de caracter, față de oponenții lor mult mai experimentați, reușind să tranforme toate loviturile pe care le-au executat, patru la număr, în timp ce la tunari au ratat Suker și Vieira, Parlour fiind singurul jucător care l-a învins pe Taffarel. Astfel Galata a trecut cu 4-1 de Arsenal, câștigând primul trofeu european din istorie, dar nu și ultimul, turcii cucerind mai târziu și Supercupa Europei împotriva deținătoarei UCL, legendara formație spaniolă, Real Madrid.

Aș mai adăuga în încheiere că turcii au produs o mare surpriză, fiind una dintre puținele formații din estul Europei care și-au trecut în palmares un trofeu european. În plus de asta, la vremea respectivă a fost echipa care a pornit cu șansa a doua în fața tuturor adversarilor întâlniți în dublele eliminatorii. Acest triumf a adus o mare bucurie și suporterilor din țara noastră, cauzată de prezența celor doi mari jucători, Gheorghe Hagi și Gheorghe Popescu. De altfel, mulți îl consideră și acum pe Gică Hagi, cel mai bun fotbalist care a evoluat vreodată în campionatul Turciei.