Unai Emery garantia succesului pentru Sevilla

emery

Unai Emery este unul dintre cei mai constanti antrenori din ultimii ani. Dovada stau cele 3 trofee Europa League castigate consecutiv cu formatia andaluza. De la Bayern Munchen in anii 70′ nicio alta formatie nu a mai reusit sa castige un trofeu european 3 ani la rand. O sa spuneti ca in campionat nu are mari realizari, insa 3 clasari pe locul 5 nu mi se pare deloc putin, in conditiile in care podiumul din La Liga este sechestrat in ultimul timp de gigantii Barca, Real si Atletico. Mai mult decat atat, omul a resuscitat jucatori, a inventat jucatori, a vandut jucatori si tot s-a mentinut acolo. Tehnicianul spaniol a atras atentia inca din vara trecuta, numeroase formatii fiind interesate de serviciile sale, printre care West Ham, Napoli sau AC Milan. Probabil in aceasta vara ofertele vor fi si mai numeroase in urma triumfului obtinut in fata cormoranilor.
Aseara, in finala contra celor de la Liverpool si-a aratat din nou maiestria. Desi se asezase bine in teren si parea in startul partidei ca este echipa care controleaza terenul, Sevilla a cedat treptat initiativa si s-a vazut condusa dupa primele 45 de minute cu scorul de 1-0. Ce s-a intamplat la pauza nu stim, dar cu siguranta antrenorul a luat masuri, pentru ca de la cabine a iesit cu totul alta echipa, iar acest lucru s-a vazut pe tabela de marcaj, andaluzii reusind sa egaleze in chiar primul minut al reprizei secunde. Personal sustin ca a fost momentul decisiv al partidei, momentul in care Liverpool a cazut psihic, la fel si Jurgen Klopp ramas pana la final fara reactie. Cand stabilesti ceva la pauza, iar in primul minut primesti gol, planurile ti se cam dau peste cap. A urmat o perioada de senzatie pentru elevii lui Emery, in care fiecare actiune la poarta lui Mignolet parea ca se va termina cu gol. Acest lucru si datorita nesigurantei defensive de care a dat dovada Liverpool. Sevilla a continuat sa atace in valuri, actiuni finalizate cu inca doua goluri, ambele purtand semnatura capitanului Coke. Toate acestea i se datoreaza cu siguranta lui Unai Emery, care a stiut sa-si mobilizeze elevii, a avut reactie si a gestionat bine momentele imediat urmatoare golului egalizator, preferand sa ramana sus, in pressing, sufocandu-si efectiv adeversarul.

Finala Europa League nu e singura pe care Sevilla o disputa in acest sezon, urmand ca duminica sa dea piept in finala Cupei Regelui cu Barcelona, Sevilla avand sansa sa isi treaca in palmares inca un trofeu important. Dupa acest nou sezon bun a lui Unai Emery pe Ramon Sanchez Pizjuan, tind sa cred ca multe formatii cu nume din fotbalul european se vor inghesui sa isi asigure serviciile spaniolului si vor fi mult mai insistente decat au fost in vara trecute. Iar el posibil sa accepte o noua provocare, pentru ca isi doreste cu siguranta o schimbare, un club si mai important, un buget mai mare, jucatori mai valorosi si de ce nu un alt trofeu decat Europa League. Si sinceri sa fim, MERITA.